CubeVitational 2016

October 26, 2016 · By Thomas Krone · No Comments


Congrats to Ruud Warmenhoven! Genju of the Spires MVP in a tight Final.


Ruud Warmenhoven - Top4 - WINNER


This is how the Top8 played out into forming the Top4


Kevin Grove - Top8 - WINNER


Ruud Warmenhoven - Top8 - Runner Up


Two Double Eliminiations cut the field in half to form the Top8.


Mattias Kres - Dominaria - WINNER


Ruud Warmenhoven - Shandalar - WINNER

No Comments Tags: CubeVitational 2016 · Drafts

CubeVitational 2016 Qualifier #12: August 15th 2016

August 19, 2016 · By Thomas Krone · No Comments



Bas Elgersma
WINNER
Dimir Midrange


Gideon Evers
Runner-Up
Temur Sneak Twin

*deckpic not taken because I was busy with the final*
Arjan Ang
3rd
Esper Mentor Control


Corne Dubelaar
4th
Selesnya Squirrel Combo / Walker Splash Fest

No Comments Tags: Drafts · Qualifiers

CubeVitational 2016 Qualifier #11: July 11th 2016

August 19, 2016 · By Thomas Krone · No Comments


Elmer van Eeghen
WINNER
Glint-Eye Control


Eef van Veelen
Runner-Up
Rakdos Orb Value


Floris de Haan
3rd
Abzan Nightmare Value

No Comments Tags: Drafts · Qualifiers

CubeVitational 2016 Qualifier #10: June 20th 2016

June 22, 2016 · By Thomas Krone · No Comments


Geert Bosch
WINNER
(Dark) Jeskai Control
(a crucial Black package containing Vindicate & Creeping Tar Pit was boarded in in the semi's)


Corne Dubelaar
Runner-Up
MonoRed


Kevin Grove
3rd
izzet Welder Slaver Transmuter


Gideon Evers
4th
Selesnya Beaters & Walkers

No Comments Tags: Drafts · Qualifiers

CubeVitational 2016 Qualifier #9: May 23rd 2016

May 24, 2016 · By Thomas Krone · No Comments


Thomas Krone
WINNER
Gruul Tokens Channel 'n' Nail


Arjan Ang
Runner-Up
Temur Lark Twin Pod


Bart Rossmark
3rd
Simic HOOF Opposition


Geert Bosch
4th
Yore-Tiller Navigator Control
 

 

No Comments Tags: Drafts · Qualifiers

CubeVitational 2016 Qualifier #8: April 25th 2016

May 02, 2016 · By Thomas Krone · No Comments


Tijs de Kler
WINNER
Sultai Nightmare Survival Pod VALUE


Stijn Bekrouwer
Runner-Up (reveives invite from carry over)
Rainbow Walkers


Thomas Krone
3rd
Blaggro


Thomas Brom|
4th
Grixis Daretti Kiki Gifts

No Comments Tags: Drafts · Qualifiers

CubeVitational 2016 Qualifier #7: March 28th 2016

May 02, 2016 · By Thomas Krone · No Comments


Peter Florijn
WINNER
White Weenie


Johan van der Beek
Runner-Up
Azorius Control


Eef van Veelen
3rd
Rakdos Aggro


Bart Rossmark
4th
Dimir Midrange

No Comments Tags: Drafts · Qualifiers

CubeVitational 2016 Qualifier #6: Februari 22nd 2016

February 24, 2016 · By Thomas Krone · No Comments


Kevin Grove (@KevGrove)
WINNER
White Weenie


Daan Pruijt (@Dwaze_D)
Runner-Up
Dimir Xerox Nightmare


Cedric van Oene
3rd
Jack-in-the-Mox-Daretti-Party.dec


Thomas Krone
4th
Mono Red

No Comments Tags: Drafts · Qualifiers

CubeVitational 2016 Qualifier #5: Januari 11th 2016

February 24, 2016 · By Thomas Krone · No Comments


Ruud Warmenhoven
WINNER
Sneak and Show


Thomas Krone (@thomkrone)
Runner-Up
Izzet Shards?


Merrin Hondius
3rd
Orzhov Nether Void


Kevin Grove (@KevGrove)
4th
Temur Ramp

No Comments Tags: Drafts · Qualifiers

CubeVitational 2016 Qualifier #4: December 21st 2015

December 26, 2015 · By Thomas Krone · No Comments

Daan Pruijt (@Dwaze_D)
WINNER
Esper Nightmare Value

Thomas Krone (@thomkrone)
Runner-Up
Orzhov Aggro w/ Unexpted Overrun

Peter Florijn
3rd
Temur Ramp

Stijn Bekrouwer
4th
Mono Red Aggro

No Comments Tags: Drafts · Qualifiers